אנרגיית רוח בגן הסולארי

בגן הסולארי מוצגות שתי טורבינות רוח להדגמה:

  • טורבינת רוח אנכית – הטורבינה המוצגת שימשה למחקר בחברת קוריוליס במרכז המחקר של החברה בכפר הירוק.
  • טורבינת רוח אפקית – טורבינה של חברת נתיבי אויר לישראל בעלת שלושה להבים באורך של 90 ס"מ.

בגן הסולארי מוצג מתקן מדידת רוח שמשווק בארץ על ידי חברת ישראסול.

במהלך הסיור לומדים המבקרים על ההבדלים בין טורבינת רוח אנכית לטורבינת רוח אופקית, רואים מקרוב את מבנה הלהבים של טורבינות אמיתיות ויכולים אף לגעת בהם. המבקרים מקבלים הסבר קצר על הבעיות והחסמים שנתקלים בהם חברות אנרגיית רוח בישראל.

מהי אנרגית רוח

אנרגיית רוח מיוצרת על ידי ניצול תנועת האויר (אנרגיה קינטית) להנעת מערכות מכניות כגון טורבינות לייצור חשמל. רוח נוצרת מתנועת הסיבוב של כדור הארץ ומהתחממות לא שווה של פני כדור הארץ. אנרגיית השמש פוגעת בפני כדור הארץ ומחממת אותו בצורה לא אחידה, אויר חם עולה למעלה ואויר קר נע בשאיפה להשוות לחצים, תנועת חלקיקי האויר היא הרוח אותה אנו מכירים.

איך רותמים את הרוח ליצור חשמל

כיום אנו יודעים להשתמש בתכונות של הרוח כדי לייצר חשמל באמצעות טורבינות רוח. הרוח פוגעת בלהבי הטורבינה וגורמת להם להסתובב סביב ציר. הציר מחובר לתמסורת גלגלי שיניים המסתובב כתוצאה מסיבוב הלהבים. התמסורת מגדילה את מהירות הסיבוב ומעבירה את התנועה הסיבובית אל הגנרטור הממיר את האנרגיה הקינטית של הסיבוב לאנרגיה חשמלית.

הקמת טורבינת רוח דורשת השקעה גבוהה ברכישת הטורבינה ובהקמתה בשטח אך עלות התחזוקה שלה יחסית נמוכה. לצורך השוואה – עיקר ההוצאות בתחנות כוח הפועלות על דלקים מחצביים הם על חומרי הבערה, דלקים, שהתשלום עליהם מתפרס על פני זמן ממושך אשר מושפע מאורך חיי התחנה וכמות הצריכה.