אנרגיה שאובה משמשת לאגירת אנרגיה פוטנציאלית על ידי שאיבת מים ממאגר במפלס נמוך למאגר מים במפלס גבוה. כאשר יש צורך להשתמש באנרגיה זו, מוזרמים המים מהמאגר הגבוה בחזרה למאגר הנמוך בעזרת כוח הכובד ואנרגיית התנועה של המים הזורמים משמשת לסיבוב טורבינה המפעילה גנרטור לייצור חשמל.

.

ניצול עודפי ייצור החשמל לשימוש בזמני שיא בצריכה

הביקוש לחשמל משתנה לאורך היממה בהתאם להתנהגות הצרכנים ומושפעת מגורמים רבים כמו תנאי מזג האויר (הפעלת מזגנים או חימום), שעות היממה, היום בשבוע ועוד. על מנת לספק את כל כמות החשמל הנדרשת, חברת החשמל מייצרת הספק גבוה מהכמות הנצרכת בכל זמן נתון. תחנות כוח המונעות על ידי פחם אינן גמישות ולא ניתן להדליק ולכבות אותן בטווחי זמן קצרים, ולכן ישנו עודף היצע של חשמל במערכת במשך שעות רבות במהלך היממה. שימוש במערכת אנרגיה שאובה מאפשר לנצל את עודפי ייצור החשמל להזרמת מים מהמאגר התחתון לעליון בזמן צריכת שפל, ולנצל את האנרגיה האגורה לייצור אנרגיה בהתרעה קצרה בזמן צריכת שיא.

.

אנרגיה שאובה כפיתרון לשימוש באנרגיות מתחדשות

ייצור אנרגיה ממקורות מתחדשים, כמו אנרגיית רוח ואנרגיה סולארית, תלויים בתנאי מזג האויר ושעת היממה ולא ניתן להתאים את זמן הייצור לזמני הצריכה. עובדה זו מהווה חסם לשימוש באנרגיות מתחדשות כתחליף לייצור אנרגיה ממקורות מזהמים. חברת החשמל מחויבת לספק לצרכניה חשמל בכל זמן נתון וללא קשר לשעה ביממה (יום/לילה) ולתנאי הרוח בחוץ. בעזרת תחנת כוח של אנרגיה שאובה ניתן לאגור את האנרגיה המופקת באמצעים כמו טורבינות רוח ומערכות סולאריות פוטו-וולטאיות במשך שעות הייצור ולעשות בה שימוש מתי שצריך.

.

אנרגיה שאובה בישראל

בזמן תכנון המוביל הארצי עלתה הצעה לשילוב מערכת אנרגיה שאובה לאורך קו ההובלה בין מאגר המים בכנרת לבין מאגר אשכול הנמצא בעמק בית נטופה, תוך שימוש בהפרשי הגבהים בין שני המאגרים. ההצעה נפלה לבסוף.

כיום עומדים על הפרק שלושה פרויקטים שקיבלו רשיונות עקרוניים ממשרד התשתיות הלאומיות להקמת תחנות כוח בטכנולוגיית אגירה שאובה:

אגירה שאובה צוק מנרה – חברת "אלקטרה אגירה שאובה בע"מ" – פרויקט בהיקף של כ-200 מגה-וואט. הפרש גבהים בין מאגר עליון לתחתון של 760 מ'.

אגירה שאובה מעלה גלבוע – חברת "פי-אס-פי השקעות" – פרויקט בהיקף של עד 300 מגה-וואט. הפרש גבהים בין מאגר עליון לתחתון של 500 מ'.

אגירה שאובה במחצבת נשר (סמוך לחיפה) – חברת "כלל תעשיות והשקעות" – בהיקף של עד 200 מגה-ואט.