אנרגיה סולארית היא שם כולל לאנרגיה שאנו קוצרים ישירות מן השמש, אולם חשוב להבין שמרבית האנרגיות שאנו משתמשים בהן מקורן מן השמש.

אנרגיה סולארית מומרת לביו-מסה – אנרגיה סולארית משמשת רכיב חשוב בקיום וצמיחה של כל החי והצומח שעל פני כדור הארץ. ביומסה היא בעצם מאגר של אנרגיה שמקורה מן השמש ונאגרה בתוך הצמחים.

אנרגיה סולארית מומרת לדלק מאובנים – דלקים מאובנים כגון נפט, פחם וגז טבעי, נוצרים מהתפרקותם של חומרים אורגנים (ביומסה) בתנאים מסויימים במעמקי האדמה במשך מליוני שנים. צמחים ויצורים חיים אגרו אנרגיית שמש במהלך צמיחתם, הפכו בתהליכים ארוכים לדלק מאובנים ובכך למאגר של אנרגיה סולארית.

אנרגיה סולארית מומרת לאנרגיית רוח – אנרגיית רוח היא אנרגיה המופקת מתנועת האויר. אנרגיה סולארית פוגעת בכדור הארץ ומחממת אותו באופן לא אחיד (אדמה כהה, אדמה בהירה, ים…). החום שנאגר באדמה ובמי האוקיינוסים נפלט אל האויר באטמוספירה ומחמם אותו. האויר שואף להשוות את הטמפרטורה, אויר חם עולה ומפנה מקום לאויר קר וכך נוצרת תנועה של אויר – רוח.

אנרגיה סולארית מומרת לאנרגיה הידרואלקטרית – אנרגיה סולארית מחממת את מאגרי המים שעל פני כדור הארץ ויוצרים אידוי. אדי המים נעים עם הרוח ומתעבים לעננים המורידים משקעים. הפרשי הגובה של המשקעים המצטברים מעל פני הים טומנים בחובם אנרגיה של הפרשי הגובה. המים השואפים להגיע למקומות הנמוכים כתוצאה מכוח המשיכה של כדור הארץ זורמים בנהרות ונחלים ובכך ממירים את אנרגיית הגובה באנרגיה קינטית.

אנרגיה סולארית מומרת לאנרגיה הידרואלקטרית מזרמים תת מימיים – אנרגיה סולארית מחממת את האוקיינוסים בצורה לא אחידה. המים השואפים להשוות את הפרשי הטמפרטורות יוצרים זרמים תת מימיים.

אנרגיה סולארית מומרת לאנרגיה הידרואלקטרית מגלים – אנרגיה סולארית מומרת לאנרגיית רוח. גלים נוצרים כתוצאה מהחיכוך של משב רוח על פני שטח המים. ככל שהרוח מהירה יותר ונושבת על פני שטח גדול יותר של מים כך נוצרים גלים גבוהים וחזקים יותר.