הפרדת פסולת במקור מאפשרת מחזור של רוב הפסולת הנוצרת בסביבתינו על ידי שימוש חוזר בחומרים ואיסוף חומרים אחרים למחזור תעשייתי.

הפרדת פסולת בגן הסולארי

בגן הסולארי אנו מפרידים וצוברים כמעט את כל הפסולת הנוצרת במקום במרכז הפרדת פסולת במקור. מרכז הפרדת הפסולת משמש אותנו כמקור לחומר גלם לבניית פינות שונות בגן, סדנאות יצירה למבקרים ועוד. פסולת שנצברת בקצב גבוה מהשימוש בו מפונה למרכזי מיחזור גדולים יותר באזור בנימינה.

במהלך סיור בגן הסולארי מופעלים המבקרים בהפעלות שונות שנועדו להמחיש את הפשטות של הפרדת פסולת ואת חשיבותה.

כמו כן, ניתן להירשם לסדנאות וחוגים בגן הסולארי שמופעלים בידי מדריכים אמנים המלמדים יצירה של מוצרים שימושיים תוך שימוש בפסולת מסוגים שונים וחומרים מן הקיים. את חומרי הגלם לסדנאות אנו לוקחים ישירות ממרכז הפרדת הפסולת במקום.

חשיבות הפרדת הפסולת

  • הפחתת מצבורי אשפה – פחות אשפה נשלחת להטמנה במזבלות ופחות דלק נשרף בשינוע אשפה. כמות הפסולת בישראל עומדת על ממוצע של כ-2 ק"ג ביום לאדם וגדלה בשיעור של כ- 5% לשנה.
  • הגברת המודעות הסביבתית – הפרדת פסולת במקור תורמת להגברת המודעות לכמויות הפסולת הנזרקות לפח האשפה ולאפשרות לעשות שימוש חוזר בחומרים רבים הנשלחים דרך קבע למטמנות.

איך מפרידים פסולת

מציבים מיכלי איסוף לחומרים שונים המופרדים על פי קטגוריות בסביבת המגורים והעבודה. על כל מיכל מציבים שלט המתאר במילה או שתים את ייעוד האיסוף של המיכל – נייר, קרטון, פלסטיק, מתכת, זכוכית. ריבוי מיכלים והפרדה מפורטת מקלה על השימוש החוזר ולכן מומלצת עוד יותר, לדוגמה: פלסטיק = בקבוקים, קופסאות קטנות, קופסאות גדולות, מכסים וכו'.

בחצר הבית או הבניין ניתן להציב מיכלים גדולים יותר שבהם ניתן לאגור את הפסולת המופרדת לקראת השימוש החוזר או הפינוי למרכזי המחזור. בכל עיר ישנם מרכזי מחזור לחלק מהמוצרים, בקבוקי פלסטיק, קרטון, נייר ובקבוקי זכוכית הם מן הנפוצים ביותר, אך בערים מסויימות ניתן למצוא גם מיכלי איסוף של מתכת, עץ, בגדים ישנים ואחרים.

שימוש חוזר בחומרים מתוך מיכלי המחזור תלוי בכל אחד מאיתנו. בגן הסולארי אנו מעבירים סדנאות לשימוש חוזר בחומרים ממוחזרים אך כל אחד יכול להפעיל את הדימיון וליצור מוצרים שימושיים מפסולת רבה שנזרקת דרך קבע לפחי האשפה.