הקוביות הסולאריות הנם סמל לכדור הארץ – קופסה אקולוגית סגורה בעלת משאבים מוגבלים המושפעת מסביבתה בחלל של מערכת השמש. הכדור משמש אותנו כל עוד שילוב החומרים והאנרגיה על פניו מתאימים לתנאי החיים של בני אדם, שילוב מוצלח מאד כיום המאפשר את החיים על פניו. מערכת אקולוגית עדינה זו נפגעת כתוצאה משימוש שאנו עושים במשאבים, כגון כריית דלקים מאובנים, שריפתם ושחרור גזים שונים אל תוך האטמוספירה.

הקוביות הסולאריות אוגרות את אנרגיית השמש בעזרת פאנל סולארי פוטו-וולטאי במהלך היום ומחליפות צבעים בעזרת נורות לד במהלך הלילה.

הקמת המיצג

הקוביות הסולאריות נבנו לראשונה בשטחים הפתוחים של זכרון יעקב מול ארובות תחנת הכח בחדרה, להצגה בפסטיבל כדור הארץ. אדריכל ד"ר יוסי קורי עיצב את הקוביות בהתנדבות מתוך הזדהות עם מטרת המיזם – להעלות את המודעות הסביבתית לשמירה על כדור הארץ ולהציג לציבור את פשטות השימוש באנרגיה סולארית.

שלוש הקוביות נבנו בהתנדבות על ידי צוות של חברת גגות וחיפויים בע"מ, חברה החתומה על אחוז מכובד מסך הקונסטרוקציות למערכות סולאריות מסחריות המותקנות בישראל.

בנובמבר 2009 הועברו הקוביות למתחם הגן הסולארי שהוקם בבנימינה והחלו להצמיח סביבן עצי פרי ומיצגים אקולוגיים. הקוביות מושכות תשומת לב של העוברים והשבים ומעוררות סקרנות. ההתעניינות הרבה עודדה את יזמי המיצג להקים את מרכז המבקרים הגן הסולארי – מרכז הדרכה של אנרגיה ירוקה, המארח כיום סדנאות קורסים וימי עיון בנושא בניה ירוקה.

מערכת התאורה הסולארית

להארת המיצג נדרשה מערכת סולארית עצמאית המורכבת מפנלים סולארים, מצבר ונורות לד. חברת גרינטופס מערכות תרמה פנלים סולארים של חברת Schott בטכנולוגיית "שיכבה דקה" בעלי עוצמת זרם של 95 וואט כל אחד ובמתח של 12 וולט כ"א, שהורכבו על פאות הקוביות המופנות לכיוון דרום.

לאגירת האנרגיה, תרמה חברת סולאריקה מצבר פריקה עמוקה, גם הוא במתח של 12 וולט. המצבר נטען במהלך היום מהפנלים הסולאריים ומשמש מקור חשמל לתאורה במהלך הלילה.

במרכז כל קוביה הורכבו נורות לד מחליפות צבעים (RGB) הצורכות 1-3 ואט כ"א, שנתרמו על ידי חברת נס תאורת לדים בע"מ. עיצוב התאורה נעשה על ידי מעצב התאורה בני טבת.

המיצג כולו נבנה על ידי מתנדבים אשר ראו לנגד עיניהם את חשיבות המיזם ותרמו מזמנם להקמתו.

פניה לחברות המשתתפות:

אדריכל ד"ר יוסי קורי – אדריכלות ירוקה

גגות וחיפויים בע"מ – קונסטרוקציה למערכות סולאריות

גרינטופס מערכות בע"מ – מערכות סולאריות ביתיות, מערכות סולאריות עסקיות, מערכות סולאריות בינוניות

סולאריקה – הגברה סולארית לאירועים

נס תאורת לדים – פרויקטים בתאורת לד

בני טבת

.

.

.