הפתגם הידוע גורס כי אין מלמדים כלבים קשישים תרגילים חדשים, אולם העובדה היא, שהמגמה הירוקה הכובשת בסערה את העולם, נוגעת לכולנו. צעירים כבוגרים, כולנו נדרשים להתאמץ ולנקוט צעדים שלא נקטנו בהם בעבר לטובת איכות הסביבה, בכל תחום של חיינו. החור באוזון, התחממות כדור הארץ, התדלדלות המשאבים הגלובליים – כולם נושאים שתופסים מקום רב בשיח הציבורי של השנים האחרונות ומשפיעים על תפישת עולמנו ועל התפקוד היומ-יומי שלנו בדרגות שונות.

משרד ירוק

כאשר מדובר בחיינו העסקיים, למשל, נעדיף מערכות מחשוב ושרתים אשר צורכים פחות חשמל (ופולטים פחות חום), נבחר בשמירת עותקי מסמכים דיגיטליים ווירטואליים (קבצים) על פני תיוק מסמכים מודפסים או שמורים על פני תקליטורים. אפילו פינת הקפה הארגונית שלנו מושפעת מהמגמה הירוקה: הרבה פחות "פלסטיק" וכלים חד-פעמיים, שבמקומם שבים הכלים הניתנים לשטיפה. ארגונים המקפידים במיוחד, אף עושים שימוש במערכות היוצרות מים ממוחזרים ("מים אפורים") להשקיית הגינות או לשימוש בחדרי השירותים, כדי לשמור על סביבה ירוקה יותר.

נעלי בית ירוקות?

גם על חיינו האישיים ישנה למגמה הירוקה השפעה ישירה. אם בעבר, צורת המחזור הנפוצה שהכרנו היו הפחים הגדולים של אמניר, אליהם השלכנו בכל שבוע את העיתונים המודפסים שסיימנו לקרוא, כיום, בכל פינת רחוב כמעט, ניתן למצוא "כלוב" ענק המיועד לבקבוקי הפלסטיק שלנו. בשכונות ובערים מתקדמים במיוחד, ניתן אף למצוא מצבור פחים בצבעים שונים, שכל אחד מהם מיועד לפסולת מסוג שונה.

לרתום את השמש לצרכיך

העדפה של אנרגיה סולארית כמקור מתח עיקרי או כמערכת גיבוי לרשת חשמל לא יציבה הפכה, אף היא, לגישה ירוקה, הנפוצה בקרב בעלי בתים פרטיים או בעלי מבנים ובניינים עסקיים. גישה זו, המגובה על ידי הסדרת רשות החשמל "מונה נטו", מאפשרת לכל גוף פרטי או עסקי, בעל צריכת חשמל גבוהה, אשר ברשותו מבנה עם גג גדול, לייצר את החשמל שלו בעצמו באמצעות אנרגיה סולארית. כך, בצד נטילת חלק באימוץ המגמה הירוקה, הוא נהנה מהקטנה משמעותית של התשלום שלו לחברת החשמל.

יום ירוק

"יום ירוק" שמטרתו להגביר את המודעות ליתרונות שבהתנהלות "ירוקה", הפך לאירוע שבשיגרה במוסדות חינוך, במוסדות אקדמיים ואף בארגונים גדולים. גופים אלה, שעיסוקם המקצועי אינו נוגע ישירות לאיכות הסביבה, אולם הם מודעים למגמה, רוצים להפוך חלק ממנה ולתרום לה בגלל חשיבותו הרבה של הנושא. במסגרת ימים ירוקים (במסגרת הארגון/המוסד או מחוץ לו) נחשפות שכבות הגיל השונות לחשיבה שונה ולאפשרויות הספציפיות המיוחדות להן לתרומה לאיכות הסביבה.

 

בקיצור:

כל אחד מאיתנו חייב להפוך לירוק יותר, לידידותי יותר לסביבה. לכל אחד מאיתנו יש מה לתרום למאבק להצלת כדור הארץ, בין אם "בקטן" (במחזור פסולת, למשל) או "בגדול" (כהפיכה לסוכן שינוי, המביא את הנושא למודעותם של אחרים). כל תרומה משמעותית, מאחר וכל אחד מאיתנו משאיר על הכדור שלנו את טביעת רגלו האקולוגית.

Spread the word. Share this post!

About the author

יניב פילדסט - יזם סביבתי ואיש חינוך.
מייסד ומנכ"ל הגן הסולארי בבנימינה, מרכז חינוך לקיימות ואיכות הסביבה משנת 2009. פעיל ומוביל מיזמים קהילתיים סביבתיים, כגון: 'היער הנדיב - יער מאכל קהילתי בנימינה', 'חיים לנחל תנינים', 'מאבק הפחם לסגירת תחנות הכוח המזהמות' ועוד.

Leave A Reply

האימייל לא יוצג באתר.